Římské frakce

SPQR - Senát

Logo

SPQR - Senatus Populusque Romanus - tato první a hned nehratelná frakce drží jednu ze dvou podmínek k vítězství - město Řím. SPQR jiná města nedobývá ani de facto nevede pozemní bitvy, jeho armády chrání především samotný Řím. Výjimka jsou námořní bitvy, které Senát čile vede s Kartágem. Senát udržuje spojenectví mezi třemi římskými rodinami a dává jim také úkoly, například dobyj město, zablokuj přístav, opusť region, navázej obchodní styky atd. SPQR do jisté míry kontroluje římské rodiny a snaží se je vést svojí politikou, senátu se například nelíbí, když nějaká rodina má příliš velikou moc, území či popularitu u lidu. S tím souvisí i popularita v senátu, která když dosáhne nuly, vypoví vám senát spolu s ostatními dvěma rodinami válku. Pro neřímské frakce je ale senát jen malou frakcí s dvěma armádami, která chrání věčné město.

Juliovci

Logo

Řím je místo, kde tradice a historie mají velkou váhu. Legendy z dob založení města jsou důležité a mocné aristokratické rodiny jsou přímými potomky prvních stoupenců Romula. Tyto hrdinské časy vyžadovaly krutost a rozhodné činy. Tuto tradici často konzervativní římané udržují dodnes. Římané, včetně rodu Juliovců jsou lidé pro které jsou politika a válka zaležitostí bytí a nebytí.

Mapa počátečního postavení Juliovců

Sudičky nebyly vždy k rodu Juliovců laskavé. Jsou aristokratickou rodinou, jejíž hvězda nebyla vždy na vrcholu. Rodinná pokladnice se vyprazdňovala a plnila s takovou rychlostí, že začátkem století byli považováni za podivné zbohatlíky: povýšenci, kteří nově přišli k bohatství, moci a respektu. Ostatní mocné frakce shlížely se ztrátami pozic a postavení v minulosti na tyto "nové" lidi Říma. Juliovci se museli přispůsobit skutečným podmínkám politiky a moci tak, že začali šířit svoji popularitu mezi obyčejnými lidmi. Vláda Říma spočívá prozatím na senátu, ale Juliovci věděli, že lid má také co říci ve vládě. Senát a aristokratická třída potřebují lid přinejmenším k tomu, aby souhlasil s jejich akcemi.

Tento populistický pohled dává rodu Juliovců a všem ostatním velkým rodům jistou šanci. Který postup povede k velké moci uvnitř Říma má být ještě rozhodnuto. Rod Juliovců má vedoucí pozici v Severní Itálii, což znamená že jsou jakousi předřazenou bojovou linií proti nájezdům barbarů. Případné úspěchy se samo sebou mohou promítnout do politické moci v Římě, protože lůza vždy miluje vítěze...

Juliovci jsou základní frakce, naprostá většina lidí začíná hrát RTW za Juliovce. Nejenom že jsou první ve výběru, ale rodinu také zásadně proslavil Gaius Julius Caesar, kterým se máte de facto stát. Juliovci začínají s 5000 denáry a jedním vojskem, mají dvě provincie Etrurii (město Arrecium) a Umbrii (Arminium). Jejich pozice není nijak závratná, nicméně zezadu jste krytí zbytkem Itálie a před sebou máte Galii, snadný to cíl k územnímu rozmachu. Hned na začátku vám senát doporučí dobýt vzbouřenecké město Segesta v provincii Liguria, obsazení města není nic obtížného a za splnění úkolu vám senát (většinou) dá 5000 denárů. Další plány Juliovců je dobýt celou Evropu, Španělsko, Británii a pak postupovat na Rusko, tam už se ale pravděpodobně bude vaše území křížit s rodinou Brutovců. Co se týče vojska mají Juliovci stejné vojáky jako všechny římské frakce, což se dá využít hojně v podplácení armád diplomatem. Výhoda je též u dobytých měst od jiných římských rodin - nebouří se tolik protože vaše kultura je stejná a tak máte s dobytými městy daleko méně problémů.

Juliovci jsou hodně dobrou volbou, protože římské armády jsou velmi kvalitní a římské stavitelství nemá v antickém světě konkurenci.

Bonusy frakce

Ceres - zvýšení spokojenosti a růstu populace
Bakchus - markatní zvýšení spokojenosti
Jupiter- zvýšení spokojenosti a cvičení vojáků Arcani
Arcani - malé jednotky extrémně vycvičené k skrývání se kdekoliv a přepadávání nepřítele ze zálohy.
Samnitští gladiátoři - skvělí vojáci vyzbrojeni mečem a lehkým brněním se vrhají do bitevní vřavy s účelem ne přežít, ale zemřít nějakým zábavným způsobem

Brutovci

Logo

Založení Říma je zahaleno v legendách. Legendou je například to, že Římané mohou vystopovat jejich původ až k Aeneasu, hrdinovi který utekl z vydrancované Troje. Založení Říma také znamenalo násilí a vraždy. Viděno v určitém světle, velká část římské historie může být považována za pokračování těchto agresivních způsobů. Od této doby římané udržovali tradice vojenství a vysoce riskantní (nebo dokonce vražedné) politiky.

Mapa počátečního postavení Brutovců

Rod Brutů ví vše o římské politice. Založení římské republiky je zahrnulo tak těsně, že se ocitli na staletí v samotném srdci republiky. Můžeme dokonce tvrdit že otec republiky je z tohoto rodu. Lucius Junius Brutus po léta předstíral, že je slabomyslný člověk, aby se vyhnul zabitím Luciusem Tarquiniusem Superbusem, posledním králem Říma, a pak se mu podařilo, poté co unesli Lucrece, vést svůj lid k vypuzení nenáviděného krále. Odhodil stranou svou pomatenou osobnost a stal se jedním z prvních vládnoucích úředníků aristokratické třídy ustanovené ještě před konzulstvím. Lucius Junius Brutus dokonce dal popravit své vlastní syny pro spiknutí za účelem obnovy moci Tarquiniuse. A to je politika z pozice síly dohraná až do trpkého konce. Členství v aristokratické třídě je to, co rod Brutů odděluje od ostatních římských frakcí. Počítají se mezi starověké rodiny říma, které jsou spřízněny krví, manželstvím nebo adopcí zakladatelů. Tito lidé, kteří vždy byli důležití uvnitř sociální hiearchie, brali moc jako samozřejmou věc. To je důvod, proč nyní ovládají jižní Itálii. Rod Brutů by neměl mít předpoklady moci, protože nejsou schopni doručit politické a vojenské zkušenosti, které Řím vyžaduje. Ale nyní, možná, s Římem obklopeným nepřáteli uvnitř i zevnitř, se naskýtá šance k zajištění hlavní síly pro zrod nového imperátora Římské republiky, která se rozpíná po celém známém světě.

Brutovci mají na začátku kampaně dvě provincie, Bruttium (město Croton) a Apulii (Tarentum). Jako další cíl vám senát doporučí město Apollonia v provincii Epirus. Město je sice přes Jaderské moře, ale hned u pobřeží máte připravené loďstvo a tak vám nic nebrání město od rebelů dobýt. Další expanze Brutovců pokračuje do Řecka, Makedonie a pak nahoru do východní Evropy a do Ruska. Tam někde se kříží hranice s frakcí Juliovců, a boje v Germánských lesích jsou dost ošemetné, takže pozor. Populárním z tohoto rodu je jednak výše zmíněný zakladatel Republiky, ale i Marcus Junius Brutus, jeden z vrahů Gaia Julia Caesara.
Brutovci mají výhody ve chrámech jinak je to klasická římská kvalita. Dobrá jízda, výborní legionáři a skvělé stavebnictví.

Bonusy frakce

Juno - zvýšení spokojenosti, lepší jednotky a morálka, větší výnosy z obchodu
Merkur - zvýšení spokojenosti, větší výnosy z obchodu
Mars - z jednotek veteráni, morálka a cvičení Arcanů, zvýšení spokojenosti
Arcani - malé jednotky extrémně vycvičené k skrývání se kdekoliv a přepadávání nepřítele ze zálohy.
Lehkoodění gladiátoři - téměř neobrnění, dobře vycvičení pro boj muže proti muži, gladiátoři bojují v rozházené formaci, silná jednotka o malém počtu mužů

Scipiovci

Logo

Město Řím mělo násilnické založení, což se velice podstatně promítá do skrytého politického a vojenského boje, který bují mezi velkými rodinnými klany Říma. Romulus zavraždil Remuluse za přeskočení brázdy vytyčující městské zdi a pak se sám jmenoval králem a přejmenoval město dle své vlastní cti. Aristokratické rodiny Říma vzešly původně z dobrodruhů, vyhnanců a válečníků najímaných Romulem z důvodu pomoci při zakládání nového města. Rod Scipii by se měl počítat mezi tyto starověké pokrevní příbuzné.

Mapa počátečního postavení Juliovců

Možná, že nejsou docela první v pořadí, ačkoli to samo o sobě znamená, že jsou horliví prokázat sami sobě, že se vyrovnají jiným římanům. Ale určitě patří již po mnoho generací mezi aristokracii ve městě. Jsou to důležití lidé, zvyklí na výhody společenského postavení a užívání síly, obojí pro podporu Říma a také pro své vlastní členy rodu. Také vychovali schopné politiky a generály - vše ruku v ruce s Římem, protože politický úspěch se stane zřídka bez úspěchu na bojišti.

Nicméně jsou mimořádně ohlední k římským rodinám dle starých zvyků. Za prvé, jsou příšerně bohatí. Bohatství je jednou z věcí, která sebou vždy přináší moc, ale jejich využití bohatství někdy překvapí většinou konzervativní římany (a říman není nic, pokud není konzervativní). Rod Scipiovců má také zálibu v řeckém učení a kultuře, tedy opět něco, co konzervativce překvapí. Nicméně, navzdory těmto ne-římským způsobům, rod Scipii má politické zkušenosti a vojenské kompetence pro vytvoření největší rodiny v Římě a možná vlády nad celým známým světem. Mohou pouze přímo ovládat pár provincií v Itálii a na Sicílii, ale jejich cíle jsou bezmezné a reálné.

Jako každá ze tří římských rodin mají i Scipiovci na začátku dvě provincie. Jsou jimi Campania ve střední Itálii s městem Capua a Sicilia Romanus s Messanou na Sicílii. Sicílie je rozdrobená mezi Scipiovce, Řecká města a Kartágo, dalším úkolem Scipiovců je tedy dobýt řecké Syracusy a potom i na západě Sicílie Kartaginské Lilybaeum. Po upevnění moci a římského práva na Sicílii následuje vylodění v Kartágu, dobytí Afriky a postup na východ. Egypt, možná Arábie, to jsou vojenské ambice posledního římského rodu. Jeho kvality jsou především v loďstvu. Může vyrábět lodě o dvě třídy lepší než ostatní frakce na světě, to je výhoda díky níž mohou lehce ovládnout celé Středozemní moře! Je tomu tak třeba, neboť Kartágo a Řecká města disponují značným loďstvem a neradi se stahují ze svých regionů. Z historie jsou známí především Publius Cornelius Scipio Africanus, který porazil Hannibala a Publius Cornelius Scipio Aemilianus Africanus Numantinus, který dobyl a vyplenil Kartágo.

Bonusy frakce

Corvus Quinquiera - vylepšená quinquiera - má corvus - lávku, po které mohli přejít římští vojáci a převést tak námořní bitvu na bitvu pozemní, což byla silná stránka římanů
Decera - největší a nejobávanější loď RTW - vybavena balistami, corvem, katapulty a až 700 vojáky. Žádná jiná frakce tuto loď v RTW nemá, což představuje pro Scipiovce značnou výhodu. Avšak co se týče historie, nepodařilo se mi dohledat žádnou tak obrovskou loď.
Vulkán - spokojenost, vylepšení zbraní a brnění, veteráni z vojáků
Saturn - spokojenost, vylepšení zbraní a brnění
Neptun - stavba corvus quinquiery a decery, vylepšení zbraní a brnění
Mirmilští gladiátoři - skvělí individuální vojáci, ozbrojeni kopím a lehkým brněním se vrhají do boje často bez rozkazu, ale o to větší ztráty tam způsobí

Římské vojsko

Římská

Dělí se na vojsko před reformami Gaia Maria, a po nich:

Římské vojsko před reformami Gaia Maria

Pomocné oddíly: Sedláci, Lehkoodděnci, Římští lučištníci, Balisty, Škorpiony, Oangery, Těžké oangery, Opakovací balisty, Zápalná prasata, Váleční psi
Pěchota: Městská domobrana, Hastati, Principes, Triarii
Jízda: Jezdecký pomocný sbor, Equites
Lodě: Diera, Triera, Quinquiera, Corvus Quinquiera (jen Scipii), Decera (jen Scipii)

Římské vojsko po Mariových reformách

Pomocné oddíly: Sedláci, Lehké auxilie, Lučištnické auxilie, Balisty, Škorpiony, Oangery, Těžké oangery, Opakovací balisty, Zápalná prasata, Váleční psi
Pěchota: Městská domobrana, Auxilie, Ranná legionářská kohorta, Legionářská kohorta, Praetoriáni, Městská garda
Jízda: Jezdecké auxilie, Římská jízda, Legionářská jízda, Praetoriánská jízda
Lodě: Diera, Triera, Quinquiera, Corvus Quinquiera (jen Scipii), Decera (jen Scipii)
Speciální jednotky - Mariovy reformy na ně nemají vliv: Samnitští gladiátoři (jen Juliovci), Lehkoodění gladiátoři (jen Brutovci), Mirmilští gladiátoři (jen Scipiovci)

Dále římani disponují jako každá frakce diplomaty, špiony a vrahy. Po reformách Gaia Maria navíc generálova jednotka dostane novou výstroj včetně typických šestiúhelníkovitých štítů.

Římské stavby

Jsou zde uvedené pouze koncové stavby, poslední v řadě. Takže ze tří typů cest je uvedena jen ta nejlepší - silnice.

Císařský palác, Impozantní kamenná hradba, Městské kasárny, Circus Maximus, Stavitel obléhacích zbraní, Curia, Slévárna, Loděnice, Městský vodovod, Lautifundie, Silnice, Doly +1, Koloseum, Ludus Magna
Chrámy Juliovců: Pantheon Bakcha, Pantheon Ceres, Pantheon Jupitera
Chrámy Brutovců: Pantheon Juno, Pantheon Marta, Pantheon Merkura
Chrámy Scipiovců: Pantheon Vulkána, Pantheon Saturna, Pantheon Neptuna

Rozcestník

Novinky
Guestbook
Škola
Pravidla společenského chování
Jak se staví hrad

Ostatní

Rome Total War
Střepy

Uspořádání webu

V levém sloupci najdete hlavní menu, v pravé části webu jsou pak odkazy, které se vztahují jen k dané stránce. Na hlavní stránku se dostanete kliknutím na logo v záhlaví.

Počítadlo


Rome Total War

O hře
Tipy a triky
Citáty z RTW

Frakce v RTW

Římské frakce
Řecká města
Makedonie
Egypt
Seleukovci
Kartágo
Parthie
Pontie
Galové
Germáni
Britové
Nehratelné frakce